Cyklovýlety

CYKLOVÝLETY

V Oblastním muzeu Praha-východ (zjednodušeně v brandýském muzeu) jsme se pustili do pořádání „Historických cyklovýletů“. V současné době máme přichystané tři trasy (dvě polabské a jedna povltavská):

1. Brandýs – Toušeň – Čelákovice – Byšičky – Stará Boleslav (25 km)

  • Vyrážíme od brandýského zámku, sjedeme k řece (renezanční Vaccaniho most, mlýn a pivovar), pokračujeme po cyklostezce podél toku do Toušeně (cukrovar, hrádek Karla IV., Skleněná vila, soutok Labe a Jizery, roubenka, Hradištko, Mezi mosty), dále nás čekají Čelákovice (Volmanova vila, slatiniště, muzeum, románský kostel), Byšičky (kamenné zbytky starého mostu, barokní náves), po přestávce na vydatnou polední svačinu pokračujeme kolem sousoší sv. Václava přes Káraný (vodárenská zařízení) do Staré Boleslavi (pravěké mohyly).

2. Brandýs – Toušeň – Zápy – Jenštejn – Podolanka – Brázdim – Popovice – Brandýs (25 km)

  • Začátek je opět u brandýského zámku, první část trasy je stejná jako v případě první varianty (renezanční Vaccaniho most, mlýn a pivovar), pokračujeme po cyklostezce podél toku do Toušeně (cukrovar, hrádek Karla IV., Skleněná vila), dále Zápy (lomy, kostel, náves, tvrz), poté Ostrov (druhá místní tvrz, zaniklá ves Zípce), Jenštejn (náves, hrad, rybníky), Podolanka (renezanční brána), Cvrčovice (kostel), Brázdim (Kuchyňka, výhled na Zlatý kopec), Popovice (socha sv. Václava), Brandýs (Stará pražská cesta)

3. Panenské Břežany – Klecany – Řež – Máslovice – Odolena Voda – Panenské Břežany (26 km)

  • Začínáme před horním zámkem v Panenských Břežanech, po trase Klíčany (barokní kaplička), Klecany (kostel, fara, hradiště Pravý Hradec) sjedeme k řece, následně pokračujeme podél jejího toku (vidíme Levý Hradec, vrch Stříbrník, Větrušické skály). Čas na polední jídlo nastává u přívozu v máslovickém Dole, následně putujeme kolem Výzkumného ústavu včelařského do Máslovic (Muzeum másla), Postřižína (stopy židovského osídlení) do Odoleny Vody (Dientzenhoferův kostel sv. Klimenta) a přes Dolínek (Hálkův rodný dům) zpět do Panenských Břežan.

Foto: Momentky z cyklovýletu 16. 6. 2018 po trase č. 1, autor: Veronika Benešová